Zračna ali geotermalna toplotna črpalka: Kaj morate vedeti pred izbiro?

Toplotne črpalke zrak-voda in geotermalne toplotne črpalke so danes med najbolj priljubljenimi in varčnimi načini za ogrevanje in hlajenje. Ko ocenjujemo letne stroške energije in celotne stroške življenjskega cikla, vključno z naložbo in vzdrževanjem, so toplotne črpalke v primerjavi z drugimi ogrevalnimi sistemi pogosto najbolj gospodarna izbira.

Poleg svoje visoke energetske učinkovitosti, so okolju prijazne in manj občutljive na nihanja cen energentov – kar pomeni stabilnejše stroške obratovanja tekom življenjske dobe.

Različne vrste toplotnih črpalk

Preden se odločimo pretehtati vse možnosti, moramo vedeti, da je na trgu več vrst toplotnih črpalk, ki se med seboj razlikujejo glede na toplotni vir, ki ga izkoriščajo za pridobivanje toplotne energije. Osnovni kategoriji sta:

  • zračne toplotne črpalke (toplotna črpalka zrak-voda), ki zajemajo toploto iz okoliškega zraka, in
  • geotermalne toplotne črpalke (voda-voda ali zemlja-voda), ki črpajo energijo iz zemlje ali podtalnice.

Vsak tip toplotne črpalke ima svoje prednosti in zahteve, zato izbira ni vedno enostavna – odločitev mora temeljiti na značilnostih vašega objekta, dostopnosti virov in vaših dolgoročnih energetskih ciljih.

Če želite dolgoročno stabilne stroške in trajnost, je investicija v toplotno črpalko odlična izbira. Pa vendar, ključna je prava izbira med zračnimi in geotermalnimi sistemi. Kako do prave odločitve?

Pri izbiri najprej razmislite o dostopnosti toplotnega vira, ki bi bil v vašem primeru najugodnejši. Priporočljivo je izbrati vir, ki je lahko dostopen. Okoliški zrak je vedno na voljo, medtem ko imata vgradnja geosonde ali vodoravnih zemeljskih kolektorjev nekaj omejitev – zato je prvo potrebno preveriti, če je vgradnja na vaši parceli možna. Toplotna črpalka zrak-voda omejitev pri namestitvi praktično nima.

Toplotne črpalke zrak voda
Je vgradnja geotermalne toplotne črpalke na vaši parceli sploh možna?

Po tehtnem premisleku o razpoložljivih virih in namestitvi je koristno primerjati začetne naložbene stroške in pričakovane stroške ogrevanja za eno ali drugo možnost. Tako boste najlažje izbrali rešitev, ki bo dolgoročno najbolj gospodarna in primerna za vaš dom.

Poglejmo nekaj ključnih razlik toplotne črpalke zrak-voda in geotermalne toplotne črpalke.

Toplotna črpalka zrak-voda

Toplotna črpalka zrak-voda je sistem, ki izkorišča toploto iz zunanjega zraka za ogrevanje prostorov in sanitarne vode, vse več pa se uporablja tudi za hlajenje zgradb. Te toplotne črpalke delujejo na principu prenosa toplote iz zraka v notranjost stavbe (pozimi) ali obratno, iz notranjosti nazaj v zrak (poleti).

Toplotna črpalka zrak voda

Toplotne črpalke zrak-voda so zasnovane tako, da zagotavljajo optimalno delovanje v širokem razponu klimatskih pogojev. Kakovostne naprave, prilagojene slovenskemu podnebju, se odlično obnesejo v vseh vremenskih razmerah – od mile obmorske klime do mrzlih zimskih dni na Gorenjskem.

Med najbolj učinkovite in varčne sisteme ogrevanja se uvršča ravno toplotna črpalka zrak-voda, ki je priljubljena predvsem zaradi svoje enostavne namestitve in dostopne cene.

Vrednost naložbe in življenjska doba

Toplotne črpalke zrak-voda so cenovno ugodnejša rešitev ob hkratni visoki energetski učinkovitosti. Za vgradnjo je potrebna le postavitev zunanje enote (ki zajema zrak) in notranje enote, ki omogoča distribucijo toplote po samem objektu.

Cena toplotne črpalke zrak-voda (vključno z montažo) se za povprečno hišo giblje med 6.000 in 12.000 evri, odvisno od moči in znamke sistema. Gre za naložbo z razmeroma kratko povračilno dobo, saj se celotna investicija običajno povrne v 5–7 letih. Prihranek na ogrevanju pa se občuti takoj, že v prvi kurilni sezoni.

Cenovno ugodna toplotna črpalka zrak voda za radiatorje
Toplotna črpalka zrak-voda je cenovno dostopna, prihranki pa so vidni že takoj.

Kako dolgo vam bo služila toplotna črpalka zrak-voda? Pričakovana življenjska doba je 15–20 let. Redno vzdrževanje in skrb za enoti, ki se izvaja z rednimi servisnimi pregledi pa lahko življenjsko dobo še nekoliko podaljša.

Zaključimo lahko, da toplotna črpalka zrak-voda ponuja odlično razmerje med začetno naložbo, učinkovitostjo in letnimi stroški, kar jo uvršča med najbolj ekonomične možnosti za hiše, stanovanjske objekte in tudi poslovne zgradbe.

Vrednost naložbe: 6.000–12.000 evrov za zrak-voda.

Življenjska doba: Približno 15–20 let ob rednem vzdrževanju.

Letni stroški energije: Približno 400–900 evrov v dobro izolirani družinski hiši.

Brez omejitev: primerno za skoraj vse objekte

Namestitev toplotne črpalke zrak-voda je preprosta in ne zahteva večjih gradbenih posegov niti posebnih dovoljenj. Zato je primerna za skoraj vse objekte – večje ali manjše družinske hiše, stanovanja in celo večje poslovne prostore (kaskade).

Toplotna črpalka za objekt
Toplotna črpalka zrak-voda je primerna za različne objekte – hiše, stanovanja in tudi poslovne prostore ter hotele.

Potrebno je le poskrbeti za optimalno lokacijo obeh enot. Zunanja enota se običajno namesti ob steni hiše ali (po želji) drugje na parceli – tako, da je najmanj moteča in sovpada z okolico hiše. Notranja enota se vgradi v notranjost objekta – najpogosteje v staro kurilnico pri obnovah ali v utility prostor pri novogradnjah.

Ker ima toplotna črpalka zrak-voda sodoben in estetski dizajn, se lahko brez težav umesti tudi sredi bivalnega prostora, npr. v hodnik.

In kako dolgo traja namestitev? Vgradnja je hitra in učinkovita – celoten postopek se lahko zaključi že v 16 urah. Izbran ponudnik toplotnih črpalk poskrbi za vse, od montaže do namestitve, brez potrebe po dodatnih izvajalcih ali večjih gradbenih delih.

namestitev toplotne črpalke
Namestitev toplotne črpalke zrak-voda je najenostavnejša. En izvajalec poskrbi za vse v le 16 urah.

Povzetek: Ključne prednosti toplotnih črpalk zrak-voda

  1. Dostopna cena in enostavna namestitev: Toplotne črpalke zrak-voda so cenovno ugodnejše in za namestitev ne potrebujejo dodatnih posegov v zemljišče.
  2. Energetska učinkovitost in prihranki pri ogrevanju: Učinkovito izkoriščajo energijo iz zunanjega zraka in lahko občutno znižajo letne stroške ogrevanja v primerjavi s tradicionalnimi sistemi.
  3. Okolju prijazna rešitev: Izkoriščajo obnovljiv vir – zrak – kar prispeva k nižjim emisijam CO₂ in podpira trajnostno ogrevanje.

Geotermalna toplotna črpalka

Geotermalne toplotne črpalke so sistemi, ki izkoriščajo toploto, shranjeno v zemlji, da ogrevajo in hladijo zgradbe. Delujejo na principu prenosa toplote iz zemlje (pozimi) ali v zemljo (poleti) ter veljajo za zelo učinkovite, saj uporabljajo stabilne podzemne temperature, ki so skozi celo leto precej konstantne.

Geotermalna toplotna črpalka
Vgradnja geotermalne toplotne črpalke zahteva večje gradbene posege v zemljišče.

Geotermalne toplotne črpalke lahko uporabljajo različne vrste zemeljskih virov, bodisi zemljo ali vodo. Posledično jih delimo na:

  • toplotne črpalke voda-voda, ki kot toplotni vir uporabljajo podtalnico in
  • toplotne črpalke zemlja-voda, ki toploto črpajo iz tal s pomočjo geosond, ki se v obliki vertikalnih vrtin vgradijo globoko v zemljo (od 60 in do 200 metrov globoko).

Vrednost naložbe in življenjska doba

Ta vrsta toplotnih črpalk je ekonomsko manj ugodna, saj je izvedba geosonde velikokrat dražja kot pa sama toplotna črpalka. Velja za eno dražjih možnosti med toplotnimi črpalkami ravno zaradi potrebe po posebnih inženirskih posegih, kot so vrtine ali horizontalni kolektorji. Stroški so odvisni predvsem od vrste sistema (voda-voda, zemlja-voda) ter globine ali površine potrebnih izkopanin.

cena geotermalne toplotne črpalke
Ali se vgradnja geotermalne toplotne črpalke splača?

Izvedba takšnega tipa toplotne črpalke vas bo stala med 8.000 in 18.000 evri, odvisno od zahtevnosti terena, globine vrtin in moči sistema.

Sicer pa so geotermalne toplotne črpalke znane po svoji dolgi življenjski dobi, kar jih dolgoročno dela stabilno naložbo.

  • Vrednost naložbe: 8.000–18.000 evrov, odvisno od sistema.
  • Življenjska doba: 20–25 let za notranjo enoto, 50+ let za sonde/kolektorje.
  • Letni stroški energije: Približno 400–700 evrov, odvisno od velikosti objekta in nastavitev.

Pozor: Geotermalne toplotne črpalke niso primerne za vsako lokacijo

Za razliko od toplotne črpalke zrak-voda, ki skoraj nima omejitev pri namestitvi in je primerna za praktično vsak dom, pa je za vgradnjo geotermalne toplotne črpalke zahtevanih nekaj predpisov.

Potrebna je zadostna površina zemljišča, ki omogoča namestitev cevi ali sond, v nekaterih primerih pa tudi predhodne geološke preiskave, kot je kemična analiza podtalnice ipd. Poleg tega je zemljišče nad geosondo primerno le za plitvo ozelenitev; zasaditev dreves z globokimi koreninami ali dodatna gradnja na tej površini nista dovoljena.

Pred namestitvijo je zato nujno preveriti vse omejitve in preučiti potrebna dovoljenja. Je pa sama namestitev zahtevnejša in predvsem dolgotrajna v primerjavi z zračnimi toplotnimi črpalkami. Postopek namestitve traja od 1 do 3 tedne in je razdeljen v več faz: priprava terena in dovoljenja, koordinacija del in šele nato dejanska namestitev notranje enote in povezava.

geosonda-dovoljenje
Za vgradnjo geotermalne toplotne črpalke bo potrebnega več načrtovanja.

Pomislite tudi na pravi čas za vgradnjo geotermalne toplotne črpalke. Medtem ko lahko zračne sisteme brez večjih težav namestimo kadarkoli, tudi sredi zime, za geotermalno toplotno črpalko zimske razmere, zaradi obilice del na samem zemljišču, predstavljajo poseben izziv (dostopnost terena zaradi snega ali blata, zamrznjena tla, slabe razmere za delo ipd.). Ni nemogoče, je pa oteženo.

Če zaključimo – izbira med zračno in geotermalno toplotno črpalko naj temelji na vaših potrebah, razpoložljivem prostoru (in virih) ter začetnem proračunu.

Toplotna črpalka zrak-voda je odlična izbira za večino domov, saj je cenovno dostopnejša, enostavna za namestitev in prilagodljiva širokemu spektru lokacij. Poleg tega je visoko energetsko učinkovita in ima hitrejšo povračilno dobo.

Toplotne črpalke zrak-voda so idealna rešitev za tiste, ki iščejo ugoden in okolju prijazen ogrevalni sistem brez večjih posegov v okolico.